Markedskommentar fra Kapitalforvaltning - juni 2025

Blandet utvikling i aksjemarkedet i juni

Kvinnelig kapitalforvalter i Sparebanken Møre

Juni ble nok en begivenhetsrik måned i finansmarkedene, og amerikansk handelspolitikk fortsetter å være et viktig underliggende tema.

Tidlig i måneden gikk Trump ut med meldinger om at USA og Kina hadde signert en handelsavtale. I praksis er det nok mer å betrakte som rammene for en avtale, i det innholdet fortsatt synes lite detaljert. Hovedtrekkene er at kinesiske varer møter 55 prosent toll på vei inn til USA, mens amerikanske varer møter 10 prosent toll andre veien. Utover dette skal man ha funnet en midlertidig løsning på Kinas eksportrestriksjoner på sjeldne jordarter.

Disse rammene ga markedet et viktig signal om at det er bevegelse i forhandlingene, og at man derfor kan håpe på en bedre løsning enn det som lå på bordet i april. Det gir både arbeidsro og litt lavere puls mens det forhandles om en mer detaljert avtale. Nyheten ble derfor tatt godt imot av aksjemarkedet, og troen på «TACO»-traden lever videre. Akronymet «TACO» («Trump Always Chickens Out») henspiller på at Trump har gått tilbake på flere av de mest dramatiske tiltakene, noe som har vært en viktig driver bak aksjeoppgangen siden begynnelsen av april.

I midten av måneden ble oppmerksomheten rettet mot Midtøsten, i det Israel angrep Iran. Den offisielle begrunnelsen for angrepene var en opplevd nødvendighet av å redusere Irans muligheter til å utvikle atomvåpen. Verden holdt pusten mens man ventet på USAs eventuelle involvering i konflikten. Da de en uke senere valgte å bombe tre iranske atomanlegg, var det mange dramatiske scenarier som dukket opp. Markedene reagerte med en bred aksjenedgang, samt en oppgang i oljeprisen på rundt 10 dollar per fat. Mot slutten av måneden deeskalerte situasjonen igjen, etter mer eller mindre symbolske motangrep fra Iran mot en amerikansk base i Qatar. Handlingen fremsto mer som et tiltak for å redde ansikt, og amerikanerne skal sågar ha blitt varslet på forhånd. Oljeprisen falt raskt tilbake til rundt 67 dollar per fat, mens aksjemarkedene hentet seg inn igjen.

Den underliggende gode stemningen i aksjemarkedet fortsatte mot slutten av måneden, på signaler om at USA og Kina skal ha signert en oppdatert handelsavtale. Samtidig kom det signaler om at EU og USA har målsetning om å lande en handelsavtale innen 9. juli. Det understrekes imidlertid at det fortsatt er mye som er uklart når det gjelder handelspolitikken. Aksjemarkedet synes å prise inn en relativt optimistisk løsning, noe som kan bety at man er sårbar for eventuelle overraskelser og tollsatser som ligger et stykke over grunnsatsen på 10 prosent.

Samlet sett var det en blandet utvikling i aksjemarkedet i juni måned. De amerikanske aksjeindeksene steg rundt fem prosent, mens det var en noe svakere utvikling i Europa og Norden. Unntaket her var Oslo Børs, som endte måneden opp nesten fire prosent. Også i rentemarkedet var utviklingen noe blandet, men lange renter i USA og Europa trakk stort sett noe lavere.

Norges Bank valgte, noe overraskende, å kutte styringsrenten fra 4,50 til 4,25 prosent på rentemøtet i juni. På forhånd var det ventet at det første rentekuttet siden desember 2023 ville komme først i september. Hovedårsaken til at Norges Bank skjøv kuttet nærmere i tid, er at de åpenbart har blitt tryggere på at inflasjonshoppet i februar var av midlertidig karakter. Sammen med svakere utvikling hos handelspartnerne trekker dette i retning av lavere renteforventninger. Den nye rentebanen til Norges Bank indikerer forventninger om ytterligere ett til to rentekutt i løpet av året.

Den norske krona svekket seg litt i etterkant av det overraskende rentekuttet, men har klart seg bra gjennom den internasjonale uroen de siste ukene og månedene. Den importveide kronekursen (I44) har styrket seg 2,3 prosent så langt i år, godt hjulpet av en svakere dollar. Mot euroen holder krona seg i intervallet 11,50 – 12,00, hvor den har ligget de to siste årene.

Møre Norden

Geopolitisk usikkerhet og pågående forhandlinger om handelsavtaler bidro til en måned preget av usikkerhet og volatilitet i det nordiske aksjemarkedet. Av de nordiske indeksene var det Sverige som utviklet seg svakest i juni. Møre Norden endte denne måneden med en oppgang på 0,17 prosent, mens referanseindeksen endte med en oppgang på 0,79 prosent.

På enkeltaksjenivå var det Equinor, Vår Energi og Demant som bidro mest positivt, mens Frontline, Essity, Holmen og Vestas Wind som bidro mest negativt.

Møre Norden har størst eksponering i industri, helse og materialer og de største enkeltinvesteringene er Novo Nordisk, Equinor og SEB. Ved utgangen av juni er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 13,1 og P/B på 1,95. Hittil i år er Møre Norden opp 0,75 prosent, mens referanseindeksen er opp 3,93 prosent.

Møre Norge

Møre Norge endte juni opp 3,64 prosent, mens referanseindeksen endte opp 3,88 prosent. På enkeltaksjenivå var det Kongsberg Gruppen, Aker BP og Equinor som bidro mest positivt, mens Frontline bidro mest negativt.

I juni har porteføljen kjøpt seg mer opp i Equinor, Tomra, Norsk Hydro og Europris, samt redusert noe i Yara, Aker BP og Scatec. Norwegian og Vår Energi har fått plass i porteføljen. Førstnevnte har normalt sett sin sterkeste periode gjennom Q2 og Q3. Staten solgte seg i tillegg ut, noe som fjernet salgsoverhenget som har preget aksjen en god stund. Sistnevnte har underprestert både Aker BP og Equinor hittil i år. I tillegg har aksjen mer eksponering mot gass enn Aker BP, noe vi tror vil lønne seg ut året. Til slutt har porteføljen tatt gevinst i SATS etter en god periode.

Møre Norge har størst eksponering i finans etterfulgt av energi. De største enkeltinvesteringene er Kongsberg Gruppen, Equinor og DNB. Ved utgangen av juni er Møre Norge priset med en 12m forventet P/E på 13,90 og P/B på 1,93. Hittil i år er Møre Norge opp 13,54 prosent, mens referanseindeks er opp 14,67 prosent.

Møre Utbytte

Møre Utbytte endte i juni med en oppgang på 2,45 prosent, mens referanseindeksen endte med en oppgang på 2,40 prosent. Denne måneden var det Storebrand, Aker og Danske Bank som bidro mest positivt, mens Skanska, Swedbank og Investor bidro mest negativt.

Sparebankene har hatt en fin avkastning hittil i år og vi forventer at de fortsatt leverer, men etter at renten ble satt ned nå i juni, ventes det svakere rentenetto og høyere konkurranse på boliglån. Selv om vi mener at sparebankene fortsatt er gode papirer å ha i porteføljen, har vi valgt å ta ned eksponeringen noe og har i juni redusert beholdningen i Sparebanken 1 Nord-Norge og Sparebanken 1 SMN. Utover dette har vi økt beholdningen i Storebrand.

Møre Utbytte har nå størst eksponering i de store nordiske bankene og Storebrand. De største enkeltinvesteringene er i DNB, Danske Bank, Storebrand og Nordea.

Ved utgangen av juni er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 12,47 og P/B på 1,41 Hittil i år er Møre Utbytte opp 21,61 prosent, mens referanseindeksen er opp 26,69 prosent.

Møre Global

Juni ble nok en sterk måned for globale aksjer der både S&P 500 og Nasdaq 100 nådde nye høyder, selv om både geopolitisk uro og handelsspenninger påvirket markedsstemningen. Sterke økonomiske indikatorer fra USA bidro til å dempe bekymringene for en økonomisk nedgang.

Møre Global endte juni opp 2,67 prosent, mens referanseindeksen MSCI World indeks, endte opp 3,55 prosent.

Hittil i år er porteføljen ned 2,31 prosent, mens referanseindeksen er ned 2,66 prosent.

Møre Obligasjon

Juni var nok en god måned for Møre Obligasjon. Markedene viste høy risikoappetitt, og aktiviteten i det nordiske høyrentemarkedet var på rekordhøye nivå for juni. Likevel var det fortsatt få relevante utstedelser i norske kroner, og heller ingen nye fondsobligasjoner fra banker innenfor vårt investeringsmandat.

Etter den overraskende rentenedgangen falt 3 måneders Nibor fra 4,6 prosent før rentebeslutningen til 4,34 prosent ved utgangen av måneden.

Møre Aksjefond

Møre Aksjefond endte opp 2,4 prosent i juni, mens referanseindeksen endte opp 2,3 prosent. Fortsatt er den globale indeksen ned (omregnet i NOK) med vel 3 prosent, mens vekstmarkedsindeksen og den nordiske indeksen er opp ca. 2,5-3 prosent (i NOK).

I juni var det særlig vekstmarkedene som bidro sterkt med en oppgang på nesten 5 prosent (i NOK), mens verdensindeksen steg 3 prosent.

Børsene har vært overraskende sterke gitt de mange eksperimentene den nye amerikanske administrasjonen har iverksatt og signalisert. Men Trumps «pivot» i forhold til tidligere å redusere budsjettunderskuddet til nå å «vokse seg ut av problemene» med enda mer utgiftsvekst, kan være positivt for aksjemarkedene i det korte bildet, men kan slå negativt ut for det amerikanske obligasjonsmarkedet. Foreløpig er det mange usikkerhetsfaktorer, både knyttet til dette, men også i forhold til tollsatser og potensielle inntekter til den amerikanske statskassen fra disse, samt effekten på inflasjon.

Hittil i år er Møre Aksjefond opp 3,9 prosent, mens referanseindeksen er ned 1,9 prosent.

*Møre Aksjefond består av fondet SBM Norne Aksje

Møre Rentefond

Møre Rentefond endte opp 1,24 prosent i juni, og er opp 3,9 prosent hittil i år.

Møre Rentefond har med andre ord unnagjort ¾ av den avkastningen vi gjerne ventet for hele 2025 i løpet av de første 6 månedene. Rentemarkedet er konkurransedyktig, men det overraskende rentekuttet som Norges Bank leverte i juni, bidrar til spesielt god avkastning i juni. Denne måneden steg DNB Obligasjon med 1,4 prosent og Alfred Berg Nordic IG Long Duration med hele 2,4 prosent (mot kun 0,8% for Nordic IG).

Det som overrasker litt i forhold til Norges Bank er at selv om vi fikk et overraskende rentekutt i juni, venter markedet fortsatt ett nytt i september, og enda ett før 2025 utløper. Før rentekuttet i juni, ventet markedene kun litt over ett rentekutt hele dette året. Dette betyr kanskje at Norges Bank ser større svakheter i økonomien enn tallene i dag reflekterer. Samtidig har ledigheten i Norge (Trend arbeidsledighet) steget fra 3 prosent i 2022 til 4,5 prosent i mai i år. Hva som skjer i den lange enden, avhenger av i hvilken grad det internasjonale obligasjonsmarkedet støtter opp om Donald Trumps plan om å «vokse seg ut av problemene». Dette blir den store jokeren for høsten 2025.

*Møre Rentefond består av fondet SBM Norne Rente.

Related articles

Go to all articles

Contact Customer Service at Sparebanken Møre

Just contact us with your questions. Below you will find the information you need to contact us via chat or phone. Schedule a meeting with an advisor here.