Vi har akkurat lansert ny nettside Mer info

Overgangen kan merkes i en kort periode. Nettbank og mobilbank fungerer som normalt.

Sist oppdatert

Kunder med fond og/eller aksjer

Oppdatering av informasjon for aksjekunder

Du har aksjer på en verdipapirkonto i Sparebanken Møre, men du er ikke registrert som kunde i banken.

For at vi skal oppfylle myndighetenes krav til innhenting og oppdatering av kundeinformasjon må våre aksjekunder være registrert som kunde i banken. For deg betyr dette at du må velge ett av følgende alternativer:

  1. Registrer deg som kunde, svar på spørsmålene og få tilgang vår nettbank slik at du kan følge opp din portefølje. Dersom porteføljen gjelder barn må begge foreldrene være registrert i banken før barnet registreres. Registreringen innebærer ingen kostnad, men gjør at du i fremtiden kan logge deg inn i nettbanken og få oversikt over din aksjebeholdning.
  2. Avslutt din verdipapirkonto i Sparebanken Møre og overfør midlene til en verdipapirkonto i din eksisterende bank. Da må du be din nåværende bank om å sende en anmodning om overføring til Sparebanken Møre.
Litt om spørsmålene du må svare på

Norske banker er pålagt ved lov å kjenne kundene sine. Det vil si å innhente opplysninger om alle kundene, - også de som kun er disponenter og kausjonister. Spørsmålene vi stiller skal blant annet bidra til å forhindre hvitvasking av penger og terrorfinansiering. 

Transaksjoner Noen av spørsmålene vi stiller er knyttet til utenlandstransaksjoner og bruk av kontanter. Dette er fordi hvitvasking og terrorfinansiering ofte skjer ved bruk av kontanter og at transaksjoner går på tvers av landegrenser. Derfor er det viktig for banken å kartlegge dine behov for slike tjenester.

Formålet med kundeforholdet Videre må du svare på hvordan du skal bruke banken, - om det er vanlige banktjenester du skal bruke. For eksempel om du får inn lønn, trygd, pensjon etc. på konto, og om du skal bruke kort, søke lån og kjøpe forsikring. Det er dette vi mener med et vanlig kundeforhold.

Hvor kommer pengene dine fra Vi stiller også spørsmål om det som kalles «midlenes opprinnelse». Det vil si hvor pengene dine kommer fra. Har du større beløp på konto må du forteller om dette er penger du har spart opp, arvet, fra salg av eiendom eller lignende. 

Ofte stilte spørsmål

Kan jeg komme innom et kontor å svare på spørsmålene?

Ønsker du å komme innom kontoret å svare på spørsmålene der, går det helt fint. Da anbefaler vi å avtale tid i forkant. Ta med deg gyldig legitimasjon og kom innom på avtalt tidspunkt. Har du spørsmål - ring oss på 70113000. 

Hva skjer om jeg ikke foretar meg noe?

Som finansforetak må Sparebanken Møre etterleve lovens krav til kundeinformasjon (Hvitvaskingsloven §24 jf. Hvitvaskingsforskriften § 4-13). Vi er innstilt på å finne løsninger slik at vi tilfredsstiller lovens krav til innhenting og kontroll av dette fra våre kunder. Har du utfordringer med å registrere deg som kunde ber vi deg om å ta kontakt med banken. Dersom vi ikke får registrert nødvendig kundeinformasjon om deg innen 12.jan 2026 vil din verdipapirkonto sperres. Etter Hvitvaskingsloven § 24 fjerde ledd er vi videre forpliktet til å avvikle kundeforholdet i sin helhet, dersom nødvendige kundetiltak som ledd i løpende oppfølging ikke kan gjennomføres. 

Kontakt kundeservice i Sparebanken Møre

Det er bare å kontakte oss med det du lurer på. Under har du informasjonen du trenger for å kontakte oss på chat eller telefon. Avtal et møte med en rådgiver her.