Markedskommentar fra Kapitalforvaltning - November 2023
November var preget av en positiv stemning i de internasjonale finansmarkedene med en bred børsoppgang og et relativt kraftig fall i de langsiktige rentene.
Rentefallet fortsatte i begynnelsen av desember. Til tross for lavere oljepris steg derfor hovedindeksen på Oslo Børs med 1,78 prosent.
Bedringen i risikoviljen skyldtes at markedsaktørene ble stadig mer overbevist om at rentetoppen er nådd i de toneangivende økonomiene. Slik markedet nå ser det vil derfor den neste endringen i sentralbankenes styringsrenter være ned.
Forventningene om rentefall skyldes at inflasjonen har falt. Samtidig er styringsrentene relativt høye. I pengemarkedet forventes det nå at den amerikanske sentralbanken vil reduserte renten til våren. Det er også sterke forventninger om at den europeiske sentralbanken og Norges Bank vil redusere renten neste år. Her hjemme ventes det en rentenedgang på om lag 1 prosentpoeng i løpet av 2024.
Den amerikanske sentralbanken Federal Reserve holdt som ventet renten uendret på rentemøtet 1. november. Sentralbanksjef Jerome Powell anførte blant annet at banken vil ta hensyn til virkningene av tidligere rentehevinger. Markedsaktørene tolket dette i retning av at rentetoppen er nådd.
Powell understreket imidlertid at det ikke er tatt noen beslutning om hva som vil skje på senere rentemøter. Dette er avhengig av de innkomne data. Sentralbanksjefen var dermed påpasselig med å ikke love noe rentefall med det første.
Norges Bank holdt styringsrenten uendret på det siste rentemøtet 2. november. Sentralbanken skrev blant annet i sin pressemelding at styringsrenten trolig vil bli satt opp på møtet i desember. Norges Bank skrev videre at: «Frem mot desember-møtet vil komiteen få mer informasjon om prisutsiktene. Dersom vi blir sikrere på at den underliggende prisveksten er på vei ned, kan renten blir holdt i ro».
Det er usikkerhet knyttet til hvilken beslutning Norges Bank vil ta i forbindelse med rentebeslutningen 14. desember. Høy inflasjon og en forholdsvis svak krone trekker i retning av renteøkning. På den annen side trekker svake vekstutsikter ifølge Norges Banks siste regionale nettverk sannsynligheten for en renteheving ned.
Forventningene om at rentetoppen er nådd her hjemme har imidlertid økt kraftig i det siste. I det norske rentemarkedet prises det inn en sannsynlighet på bare 20 prosent for at styringsrenten vil bli økt i inneværende måned.
I valutamarkedet styrket den norske kronen seg noe i løpet av november. På sitt svakeste ble kronen handlet til kr. 11,95 mot euro. I slutten av måneden lå kronen rundt kr. 11,70. Trolig var bedringen i markedsaktørenes risikovilje en medvirkende årsak til dette. Den norske kronen er ingen tilfluktsvaluta. Dette innebærer at kronen vanligvis styrker seg når nervøsiteten i markedene blir mindre.
Møre Norge
Møre Norge endte denne måneden med en oppgang på 1,90 prosent, mens referanseindeksen endte med en oppgang på 2,94 prosent. På enkeltaksjenivå var det Scatec og Europris som bidro mest positivt i forhold til referanseindeksen, mens Frontline og porteføljens undervekt i industrisektoren bidro mest negativt.
Denne måneden har vi økt eksponeringen i Kongsberg Gruppen da det er forventet at estimatene for selskapet skal videre opp fremover.
Møre Norge har størst eksponering i energi og finans, mens de største enkeltinvesteringene er Equinor og MOWI. Ved utgangen av november er Møre Norge priset med en 12m forventet P/E på 10,07 og P/B på 1,55. Hittil i år er Møre Norge opp 9,87 prosent, mens referanseindeksen er opp 9,85 prosent.
Møre Norden
De langsiktige rentene fortsatte å falle i november, noe som bidro til positiv utvikling for Møre Norden, som denne måneden endte med en oppgang på 7,31 prosent. Porteføljens referanseindeks endte i samme periode med en oppgang på 7,91 prosent. På enkeltaksjenivå var det Scatec, Dometic Group og Assa Abloy som bidro mest positivt i forhold til referanseindeksen, mens Frontline og Vår Energi bidro mest negativt. Førstnevnte falt tilbake i slutten av måneden på usikkerhet rundt OPEC møte og svakere enn ventet tall for 3. kvartal. Hittil i år er det Frontline, Novo Nordisk og Atlas Copco som har gitt det beste bidraget til porteføljen.
Denne måneden har vi redusert eksponeringen i Frontline og økt i Scatec og Yara.
Møre Norden har størst eksponering i industri, energi og helse, og de største enkeltinvesteringene er Novo Nordisk, Volvo AB og Assa Abloy. Ved utgangen av november er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 13,64 og P/B på 2,24. Hittil i år er Møre Norden opp 23,69 prosent, mens referanseindeksen er opp 17,98 prosent.
Møre Utbytte
Møre Utbytte endte i november med en oppgang på 2,94 prosent, mens referanseindeksen endte med en oppgang på 0,9 prosent. Det var de svenske selskapene som bidro mest positivt denne måneden mens de norske egenkapitalbevisbankene bidro mest negativt. Hittil i år er det Investor, Danske Bank og Swedbank som har gitt det beste bidraget til porteføljen.
De største enkeltinvesteringene i Møre Utbytte er DNB, Sparebank1 Midt Norge og Investor AB.
Ved utgangen av november har porteføljen en 12 m forventet P/E på 9,04 og P/B på 1,2 Hittil i år er Møre Utbytte opp 11,91 prosent, mens referanseindeksen er opp 8,47 prosent.
Møre Global
November ble en meget sterk måned for globale aksjer. Den amerikanske S&P 500 Index endte med en oppgang på 8,9 prosent (500 største selskapene i USA) og MSCI World Index, målt i USD, endte med en oppgang på 9,2 prosent. November ble dermed den beste måneden siden november 2020. Den sterke oppgangen i november kommer etter tre relativt svake måneder denne høsten.
Gjennom november har det blitt stadig mer klart at Fed er ferdig med å heve sin styringsrente i denne omgang. Svake tall for amerikansk arbeidsmarked og lav inflasjon bidro særlig til det. Investorene i november surfet dermed på en rentetopp bølge. Det er økte forventninger om at man i løpet av 2024 vil snakke mer om rentekutt og fallende inflasjon hvilket har skapt et mer positivt markedssegment enn vi har sett på lenge. Vi håper dette fortsetter ut året og inn i 2024.
Møre Global endte denne måneden med en oppgang på 4,31 prosent, mens referanseindeksen MSCI World, målt i NOK, endte i samme periode opp 5,08 prosent. Hittil i år er porteføljen opp 24,47 prosent, mens referanseindeksen er opp 25,47 prosent.
Møre Obligasjon
November var enda en god måned i høyrentemarkedet. Vi ser begrenset tilgjengelighet i de mest solide utstederne, og kredittmarginen har kommet ned i løpet av måneden. Det har vært noe aktivitet i primærmarkedet, og vi har vært med på nyutstedelser i Nortura og BW Offshore.
Som nevnt er forventningene i markedet nå at pengemarkedsrentene har toppet ut og skal noe ned fremover. 3 måneders Nibor endte måneden på 4,69 prosent, ned fra 4,72 prosent ved utgangen av oktober.
Vi ønsker alle en god jul og et godt nyttår!
Det er bare å kontakte oss med det du lurer på. Under har du informasjonen du trenger for å kontakte oss på chat eller telefon. Avtal et møte med en rådgiver her.