Markedskommentar fra Kapitalforvaltning - september 2025
Om vi ser på historien i aksjemarkedet, peker september seg ut som den svakeste måneden i året.
Akkurat hvorfor er egentlig ikke godt å si, men det henger nok sammen med at det er en vanlig periode for porteføljejusteringer hvor mange forvaltere «kaster ut» det som har prestert dårlig. Snittavkastningen i september er nok imidlertid også preget av at en del store korreksjoner tilfeldigvis har kommet i denne måneden, eksempelvis konkursen i Lehman Brothers i 2008. Fenomenet er uansett noe markedet har på radaren - men med fasit i hånd kan vi fastslå at 2025 slett ikke ble så verst.
Den brede amerikanske indeksen steg 3,5 prosent i løpet av måneden, mens teknologitunge Nasdaq leverte en oppgang på hele 5,4 prosent. I Europa var utviklingen mer moderat: den brede europeiske indeksen økte med 1,5 prosent, og den nordiske med 0,5 prosent. Oslo Børs endte tilnærmet uendret, tynget av en svakere oljepris.
Stemningen i aksjemarkedet må jevnt over kunne betegnes som «helt OK», i det man leter litt etter nye retningsgivende signaler. Utviklingen i amerikansk økonomi vil være viktig i så måte, men enn så lenge er nøkkeltallene litt krevende å tolke. Mens vi har fått et par runder med svake tall fra arbeidsmarkedet, ble veksten i andre kvartal kraftig opprevidert. Enn så lenge er det overordnede innrykket at amerikansk økonomi fortsatt er et godt stykke unna resesjon, men markedene vil nok være oppmerksom på eventuelle svakhetstegn framover. Spesielt om det skulle sammenfalle med tegn til at prisveksten er i ferd med å ta seg opp igjen.
Det er fortsatt mye usikkerhet knyttet til både handelspolitikk, sikkerhetspolitikk og innenlandske forhold i USA. Det virker imidlertid som at markedene fortsatt rister av seg det meste og forholder seg til hva som faktisk blir gjennomført av den amerikanske administrasjonen, og ikke hva som kommer av løpende utspill. Den nylige statlige nedstengingen har heller ikke gitt vesentlige markedsreaksjoner, ettersom dette er en kjent problemstilling. Vedvarende nedstenging kan imidlertid skape utfordringer knyttet til tilgjengeligheten av økonomiske nøkkeltall og styringsinformasjon for sentralbanken.
Skulle rentenivået fortsette å komme ned, uten at den økonomiske aktiviteten bremser for mye opp og inflasjonen holdes i sjakk, kan oppgangen i aksjemarkedet godt vedvare. Flere vestlige sentralbanker kuttet styringsrenten i løpet av september, deriblant den amerikanske. Det prises også inn ytterligere to rentekutt i løpet av året i USA. Våre naboer i Sverige er nok ferdige med rentekutt i denne omgang, etter litt overraskende å ha redusert styringsrenten til 1,75 prosent i september.
Her hjemme fikk vi årets andre rentekutt, ned til 4,0 prosent. Norges Bank signaliserer imidlertid at rentenivået fremover vil bli høyere enn tidligere antatt. Rentebanen ble oppjustert med inntil 36 basispunkter, og neste rentekutt er først indikert om ett år. Dette må ses i lys av en norsk økonomi som vokste overraskende sterkt i første halvår, med bred oppgang både geografisk og på tvers av næringer. Inflasjonen har også overrasket på oppsiden, og Norges Bank gir seg selv tid helt til slutten av 2028 for å nå inflasjonsmålet på 2,0 prosent. Så lenge lønnsveksten holder seg oppe, vil det nok bli en seig kamp.
Møre Norge endte ned 0,37 prosent i september, mens referanseindeksen endte ned 0,11 prosent. På enkeltaksjenivå var det Frontline og Kongsberg Gruppen som bidro mest positivt, mens Nordic Semiconductor, Link Mobility og Hexagon Composites mest negativt.
I september har vi økt eksponering i Nordic Semiconductor i forbindelse med emisjonen de utførte, samt økt i Link Mobility, DOF Group og Vend Marketplaces (tidligere Schibsted). Vi har tatt gevinst i Elkem og Subsea 7. Hexagon Composites er et spennende selskap som har et stort potensial i det amerikanske markedet, men er nå preget av blant annet investeringstørke på grunn av høy usikkerhet rundt toll og reguleringer. Samtlige analytikere som følger aksjen har vært positive, men på grunn av den sterke usikkerheten og visibiliteten på nye ordrer fremover har vi tatt denne ut av porteføljen, og heller tatt en ny posisjon i Yara.
Møre Norge har størst eksponering i finans, etterfulgt av energi. De største enkeltinvesteringene er DNB, Storebrand og Equinor. Ved utgangen av september er Møre Norge priset med en 12m forventet P/E på 13,42 og P/B på 2,03. Hittil i år er Møre Norge opp 16,35 prosent, mens referanseindeks er opp 17,36 prosent.
Møre Utbytte endte i august med en oppgang på 1,37 prosent, mens referanseindeksen endte med en oppgang på 0,35 prosent. Denne måneden var det forsikring med Tryg, Sampo og Storebrand som bidro mest positivt, mens eiendom og flere av sparebankene hadde en svak måned. Sparebanken 1 Nord Norge var svakest, etter at det kom et større nedsalg i slutten av måneden.
Sparebankene leverte som ventet solide tall for andre kvartal, de har imidlertid steget mye i den senere tid på forventning om at bankene vil fortsette å levere gode tall og gi gode utbytter fremover.
Denne måneden har vi redusert og tatt gevinst i Danske Bank og Sampo og tatt inn det svenske investeringsselskapet Industrivärden. Sistnevnte investerer i store børsnoterte selskap, der de har betydelige eierskap og aktivt kan påvirke utviklingen. De største selskapene i Industrivärden er Volvo, Sandvik, Svenska Handelsbanken og Essity.
Ved utgangen av august er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 12,27 og P/B på 1,47. Hittil i år er Møre Utbytte opp 23,59 prosent, mens referanseindeksen er opp 27,16 prosent.
Møre Norden endte i september ned 0,97 prosent, mens referanseindeksen endte med en nedgang på 0,10 prosent.
Denne måneden var det Frontline, Nokia, Hexagon AB og Salmar som bidro mest positivt, mens Coloplast, Demant og Beijer Ref bidro mest negativt.
I september har vi økt eksponeringen i Atlas Copco, Coloplast og Nokia. Vi har redusert og tatt gevinst i Sandvik og tatt gevinst og solgt ut Norsk Hydro. Møre Norden har størst eksponering i industri, materialer og helse, de største enkeltinvesteringene er Novo Nordisk, Frontline og Atlas Copco.
Ved utgangen september er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 13,59 og P/B på 1,81. Hittil i år er Møre Norden opp 1,79 mens referanseindeksen er opp 4,10 prosent.
Det globale aksjemarkedet fortsatte sin positive utvikling i september. Globale aksjer steg med 2-3 prosent målt i norske kroner. S&P 500 (USA) steg med 3,1 prosent, omtrent dobbelt så mye som europeiske aksjer. Oppgangen var særlig drevet av teknologisektoren, med sterke bidrag fra selskaper som Apple og Nvidia.
Møre Global endte september med en oppgang på 2,58 prosent, mens referanseindeksen, MSCI World Index, endte med oppgang på 2,78 prosent. Hittil i år er porteføljen opp 3,6 prosent, mens referanseindeksen er opp 2,90 prosent.
Etter en sterk august måned, fortsatte september som enda en solid måned for Møre Obligasjon. Kredittpåslagene er marginalt ned, noe som er naturlig med allerede veldig lave nivåer. Det var høy aktivitet i primærmarkedene, men igjen lite nye utstedelser i NOK, og siden de fleste investorer fokuserte på nyutstedelser, var det begrenset aktivitet i annenhåndsmarkedet. 3 måneders Nibor endte måneden på 4,13 prosent.
Møre Aksjefond steg med 0,7% i september og er opp 5,9% hittil i år. Referanseindeksen var opp 1,4% i september og er opp 0,3% hittil i år.
Vekstmarkedene var veldig sterk i september med en oppgang på over 6%. Norden var det svakeste markedet, med en liten nedgang i september.
*Møre Aksjefond består av fondet SBM Norne Aksje
Møre Rentefond steg 0,2% i september og er opp 4,9% hittil i år.
September gav bra avkastning i nordiske IG-fond og nordisk høyrente, men vi så at fond med noe lengre rentedurasjon falt noe tilbake, blant annet falt Alfred Berg Nordic Investment Grade Long Duration 0,9% i september.
*Møre Rentefond består av fondet SBM Norne Rente.
Det er bare å kontakte oss med det du lurer på. Under har du informasjonen du trenger for å kontakte oss på chat eller telefon. Avtal et møte med en rådgiver her.