Markedskommentar fra Kapitalforvaltning - mai 2026

Sterk oppgang for globale aksjer

Kapitalrådgivere som følger med på aksjeutviklingen

Geopolitisk uro er fortsatt en betydelig usikkerhetsfaktor, men i mai skiftet markedsfokus gradvis mer mot makrodata og selskapsresultater.

Globale aksjemarkeder hadde en sterk utvikling i mai, drevet av solide selskapsresultater og fortsatt optimisme innen teknologi og kunstig intelligens. Oppgangen var bred, med særlig god avkastning i fremvoksende markeder.

Det nordiske aksjemarkedet hadde en positiv utvikling, men noe svakere enn globale markeder. Norge trakk noe ned, men ellers var oppgangen drevet av industri- og teknologiselskaper, i tråd med oppgangen globalt.

Det norske aksjemarkedet utviklet seg svakere og endte svakt negativt for måneden, blant annet som følge av fallende energipriser og lavere momentum i energisektoren.

Rentemarkedene var preget av økt volatilitet. Høyere inflasjon enn ventet bidro til stigende lange renter gjennom deler av måneden, før disse falt noe tilbake mot slutten.

Det norske kredittmarkedet utviklet seg positivt i mai, og det gjelder også globalt, om enn noe mer moderat.


Møre Norge

Møre Norge endte ned 0,62 prosent i mai, mens referanseindeksen endte ned 0,34 prosent. På enkeltaksjenivå var det Norwegian og Link Mobility som bidro mest positivt, mens Scatec, Norsk Hydro og Norbit bidro mest negativt i forhold til referanseindeks.

I løpet av mai har vi tatt litt gevinst i DOF Group og fylt på med mer i Scatec.

Møre Norge har ved utgangen av mai størst eksponering i finans, etterfulgt av energi og industri. De største enkeltposisjonene er Kongsberg Gruppen, DNB og Equinor. Møre Norge er priset med en 12m forventet P/E på 13,33 og P/B på 2,29. Hittil i år er Møre Norge opp 14,23 prosent, mens referanseindeks er opp 18,45 prosent.


Møre Utbytte

Møre Utbytte steg 0,67 prosent i mai, mens referanseindeksen falt 1,49 prosent.

Bankene har nå lagt frem resultatene for første kvartal. Etter flere kvartaler med tall bedre enn forventet, var utviklingen denne gang noe svakere.

Det var ventet en nedgang i rentenettoen, men fallet ble større enn forventet, drevet av press på både utlåns- og innskuddsmarginer. Det er tydelig sterk konkurransen i bankmarkedet. Rentehevingen i mai var derfor positiv for bankene, men det vil ta tid før vi ser den fulle effekten i resultatet.

De største positive bidragsyterne i denne måneden var investeringsselskapene, med Aker som den klart sterkeste, samt DNB. På den negative siden var det sparebankene som gav det svakeste bidraget, hvor SpareBank1 Midt-Norge hadde den svakeste utviklingen.

I løpet av måneden har vi redusert eksponeringen og realisert gevinster i Aker, Storebrand, SpareBank1 Midt-Norge og DNB. V har økt eksponeringen i Nordea, Industrivärden, Danske Bank, SpareBank1 Sør-Norge og SpareBank1 Nord-Norge.

Ved utgangen av mai var porteføljen priset til en forventet P/E på 12,2 og en P/B på 1,62 (12 måneder frem i tid). Hittil i år er Møre Utbytte opp 3,25 prosent, sammenlignet med 4,83 prosent for referanseindeksen.


Møre Norden

Møre Norden endte i mai opp 0,18 prosent mens referanseindeks endte opp 2,31 prosent. På enkeltaksjenivå var det Demant, Nokia og Verisure som bidro mest positivt, mens Scatec, Orkla og NIBE bidro mest negativt i forhold til referanseindeks.

I løpet av mai har vi solgt ut Balder, og redusert litt i Yara og Frontline. I tillegg har vi økt eksponeringen innenfor Beijer Ref, Equinor og Scatec.

Møre Norden har ved utgangen av mai størst eksponering i industri, etterfulgt av forbruksvarer og helse. De største enkeltposisjonene er Novo Nordisk, Nokia og Atlas Copco. Møre Norden er priset med en 12m forventet P/E på 15,76 og P/B på 2,25. Hittil i år er Møre Norden ned 0,77 prosent, mens referanseindeks er opp 1,19 prosent.


Møre Global

Globale aksjer hadde som nevnt en sterk utvikling i mai.

Møre Global endte denne måneden med en oppgang på 4,55 prosent, mens referanseindeksen endte opp 4,13 prosent. Hittil i år er porteføljen opp 2,54 prosent, mens referanseindeksen er opp 2,26 prosent.


Møre Obligasjon

Det norske kredittmarkedet utviklet seg positivt også i mai. High yield-segmentet leverte best avkastning, støttet av høy løpende rente og god risikovilje, mens investment grade ga en mer moderat utvikling.

Kredittpåslagene falt noe i mai, og det har vært rekordhøy aktivitet i primærmarkedet, men det gjelder ikke for vårt investeringsunivers som er begrenset til norske kroner. Vi deltok i nye emisjoner i Storebrand Livsforsikring (Nibor + 2,2 %), Sparebanken Norge (Nibor + 2,1 %) og Sparebank 1 Helgeland (Nibor + 2,2 %). 3 måneders Nibor avsluttet måneden på 4,56 %.

Relaterte artikler

Gå til alle artikler

Kontakt kundeservice i Sparebanken Møre

Det er bare å kontakte oss med det du lurer på. Under har du informasjonen du trenger for å kontakte oss på chat eller telefon. Avtal et møte med en rådgiver her.