Markedskommentar fra Kapitalforvaltning - November 2024
Finansmarkedene var i november preget av oppgang på de internasjonale børsene og på Oslo Børs. Særlig var de amerikanske aksjemarkedene positive etter Trumps valgseier. Han har annonsert at han ønsker å redusere selskapsskatten fra 21 til 15 prosent.
Dette vil i så fall komme amerikansk næringsliv til gode. Videre falt de langsiktige rentene og kronekursen styrket seg. Økt risikovilje i markedene og økt renteforskjell mot våre viktigste handelspartnere bidro trolig til kronestyrkingen.
To av de viktigste nøkkeltallene i forrige måned var inflasjonstallene i USA og Eurosonen. Kjerneinflasjonen i USA for oktober, målt ved prisindeksen for det personlige forbruket (PCE), var som ventet på 2,8 prosent. Kjerneinflasjonen er definert som veksten i konsumprisene de siste 12 måneder utenom matvarer og energi. PCE-prisindeksen er Federal reserves favorittmål for inflasjonen.
Fed har signalisert at rentekuttene vil skje gradvis dersom inflasjonen faller ned mot målet på 2 prosent. Det neste rentemøtet, som er et to-dagers møte, finner sted 17.-18. desember. Slik det nå ser ut vil målsonen for pengemarkedsrenten Fed funds mest sannsynlig da bli redusert med 0,25 prosentpoeng til 4,25 – 4,50 prosent. Ettersom kjerneinflasjonen var 0,1 prosentpoeng høyere i oktober enn i september er det en viss usikkerhet om det blir rentekutt denne gangen.
I Eurosonen, hvor vi fikk tall for november, var i kjerneinflasjonen dvs. prisveksten de siste 12 måneder utenom mat, energi, alkohol og tobakk, på 2,7 prosent. Dette var 0,1 prosentpoeng lavere enn ventet. Det er særlig prisene på tjenester som trekker inflasjonen opp. Hovedårsaken til dette er at lønnsveksten er relativt høy.
Selv om inflasjonen fortsatt ligger høyere enn målet på 2 prosent må den sies å være under god kontroll. Dette gir Den europeiske sentralbanken rom for i større grad å ta hensyn til den svake økonomiske veksten i regionen. Følgelig ligger det an til et rentekutt på 0,25 prosentpoeng til 3,0 prosent på det neste rentemøtet 12. desember.
Norges Bank holdt som ventet renten uendret på 4,5 prosent på det siste rentemøtet 7. november. Det ble ikke publisert noen ny pengepolitisk rapport med en ny rentebane. Hovedbudskapet er dermed fortsatt at renten trolig vil ligge uendret ut året. I rentebanen fra september fremgår det at sentralbanken legger opp til tre – fire rentekutt i 2025, det første i 1. kvartal. Det neste rentemøtet finner sted 19. desember. Styringsrenten vil da høyst sannsynlig bli holdt uendret.
Regjeringspartiene og SV ble søndag 1. desember enige om statsbudsjettet for 2025. Budsjettet er klart mer ekspansivt enn det opprinnelige forslaget. Uttaket fra oljefondet øker fra 2,6 til 2,7 prosent og den såkalte budsjettimpulsen, som er et mål for hvor mye budsjettet bidrar til å øke veksten i norsk økonomi, øker fra 0,7 til 1,0 prosentpoeng. Videre øker den underliggende utgiftsveksten fra 2,5 til 3,4 prosent.
Økningen i oljepengebruken skyldes blant annet at overføringene til kommunene øker med 5 mrd. kr. mot slutten av 2024. Disse midlene vil bli brukt neste år. Med dette er det trolig uaktuelt å vurdere noe rentekutt før tidligst i mars 2025.
Møre Norden
November ble nok en tøff måned for de nordiske selskapene og Møre Norden endte denne måneden ned 1,9 prosent, mens referanseindeksen endte ned 2,77 prosent. Shipping med Frontline i spissen var blant selskapene som bidro mest negativt, mens Securitas og Mowi bidro mest positivt.
De nordiske selskapene ble blant annet negativt påvirket av resultatene fra det amerikanske presidentvalget og de siste kvartalsrapportene for sesongen.
Denne måneden har vi redusert i Coloplast og Vår Energi, økt i Novo Nordisk og tatt Salmar inn i porteføljen.
Møre Norden har størst eksponering i industri, helse og energi og de største enkeltinvesteringene er Novo Nordisk, DSV og Mowi. Ved utgangen av november er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 13,2 og P/B på 2,1. Hittil i år er Møre Norden opp 3,56 prosent, mens referanseindeksen er opp 9,3 prosent.
Møre Norge
Møre Norge endte november ned 0,25 prosent, mens referanseindeksen endte opp 1,42 prosent. På enkelaksjenivå var det Frontline og Nordic Semiconductor som bidro mest negativt, mens Crayon, Equinor og Mowi bidro mest positivt.
Denne måneden har vi tatt Borregaard og TGS inn i porteføljen og solgt oss helt ut av Grieg Seafood.
Møre Norge har størst eksponering i energi, etterfulgt av finans og konsum. De største enkeltinvesteringene er Equinor, Mowi og DNB. Ved utgangen av november er Møre Norge priset med en 12m forventet P/E på 11,89 og P/B på 1,62. Hittil i år er Møre Norge opp 15,30 prosent, mens referanseindeksen er opp 13,58 prosent.
Møre Global
Oppturen fortsetter i Møre Global og i november endte porteføljen opp 2,78 prosent, mens referanseindeksen, MSCI World, endte opp 3,93 prosent.
Hittil i år er porteføljen opp 27,14 prosent, mens referanseindeksen er opp 29,19 prosent.
Møre Utbytte
Møre Utbytte endte i november ned 0,78 prosent, mens referanseindeksen endte ned 0,04 prosent. Denne måneden var det Aker, DNB og Skanska som bidro mest positivt mens Nordea, Storebrand, Investor og Industrivärden bidro mest negativt.
I november kom Sparebankutvalget med en rapport om kapitalstrukturen i sparebankene der de foreslår at det skal bli lettere å omgjøre sparebanker til aksjebanker. Det foreslås videre en endring som tilsier at egenkapital absorberer tap på linje med selveid kapital og et forslag om fjerning av kundeutbytte. Sistnevnte forslag, fjerning av kundeutbytte, har fått størst oppmerksomhet. For Møre Utbytte gjelder det Sparebanken Vest og SpareBank 1 Østlandet. Forslaget skal imidlertid godkjennes, noe som tar tid, og foreløpig gjør vi ingen store endringer i porteføljen som følge av dette.
Denne måneden har vi redusert i Tryg og Industrivärden og økt i DNB, Danske og SpareBank 1 Sør-Norge.
Ved utgangen av november er porteføljen priset med en 12m forventet P/E på 10,06 og P/B på 1,13. Hittil i år er Møre Utbytte opp 18,59 prosent, mens referanseindeksen er opp 20,58 prosent.
Møre Obligasjon
Det norske høyrentemarkedet holdt seg stabilt også i november, med hovedsakelig marginale endringer i kredittpåslagene for vår portefølje. Det er fortsatt høy aktivitet i primærmarkedene, men veldig få nye utstedelser i norske kroner, som er det vi investerer i.
Vi har ikke deltatt i noen nye emisjoner denne måneden. 3 måneders Nibor endte måneden også temmelig stabilt, på 4,69 prosent.
Møre Aksjefond
Møre Aksjefond endte opp 1,2 prosent i november, mens referanseindeksen endte opp 1,6 prosent.
Trumps valgseier førte til store forskjeller i aksjemarkedet. Amerikanske aksjer toget videre og S&P 500 indeksen i USA var opp hele 6 prosent i november. USA utgjør nå nesten 75 prosent av verdensindeksen, og USA trakk denne indeksen opp nesten 5 prosent (NOK) i måneden. Samtidig var vekstmarkedsindeksen ned 3,5 prosent og den nordiske indeksen ned 3 prosent. Oslo Børs endte med en oppgang på 1,6 prosent i november.
Hittil i år er Møre Aksjefond opp 15,9 prosent mens referanseindeksen er opp 20,8 prosent.
*Møre Aksjefond består av fondet SBM Norne Aksje.
Møre Rentefond
Møre Rentefond var opp hele 1,3 prosent i november og er opp 6,7 prosent hittil i år.
Rentemarkedet nyter godt av god stemning i markedet. Ikke bare er kredittpåslagene rekordlave i høyrente- og IG-markedet, men vi ser også at de lange rentene, etter å ha steget markert frem mot Trumps valgseier, har kommet litt ned igjen.
Fremover tror vi at vi vil få flere rentekutt, og faktisk ganske mange fra Eurosonen, der vi ser at det makroøkonomiske bildet er utfordrende, samtidig som inflasjonen har kommet ned. Her hjemme er boligprisene sterke, arbeidsmarkedet stramt, mens inflasjonen holder seg rundt 3 prosent. NOK har styrket seg noe mot euroen, men fortsetter å svekke seg mot USD. Vi tror det er fornuftig av Norges Bank å holde litt igjen, men vi får nok likevel et rentekutt i første kvartal 2025.
*Møre Rentefond består av fondet SBM Norne Rente.
Vi ønsker alle en god jul og et godt nyttår!
Det er bare å kontakte oss med det du lurer på. Under har du informasjonen du trenger for å kontakte oss på chat eller telefon. Avtal et møte med en rådgiver her.