Markedskommentar uke 45

Samtaler mellom Trump og Xi

03. november 2025
Mann i dress smiler i kamera

Trump og Xi la fram rammene til en midlertidig handelsavtale - og enn så lenge ser det ut som at Kina kom ut på topp.

Trump og Xi møttes i Sør-Korea, hvor de la fram rammene for det som synes å være en blanding mellom en "våpenhvileavtale" og en midlertidig handelsavtale. Avtalen innebærer nemlig at flere av de varslede tiltakene i praksis bare utsettes i 12 måneder. Selv om den opplevde risikoen for en alvorlig eskalering av handelskrigen har blitt redusert, kan temaet raskt være på agendaen igjen. I denne omgang fikk nok imidlertid begge parter akkurat nok til at de kan legge dette fram som en seier og roe stemningen litt. Alt i alt synes det som at Kina har kommet godt ut så langt, mens Trump var mest opptatt av å fremheve det gode forholdet mellom de to.

Blant tiltakene som ble utsatt i 12 måneder var blant annet eksportrestriksjonene på sjeldne jordarter og havneavgiftene på skip bygget i motpartens land. Ellers har kineserne gått med på å gjenoppta kjøpene av amerikanske soyabønner, samtidig som de vil samarbeide med USA for å redusere flyten av fentanyl over grensene. Til gjengjeld ble tollsatsene på kinesiske varer redusert fra 57 til 47 prosent, istedenfor at de ble løftet til 157 prosent som Trump har truet med de siste ukene. Troverdigheten bak disse truslene var nok imidlertid svært lav i utgangspunktet.

I markedene ble enigheten mottatt med forsiktig optimisme, noe som må ses i sammenheng med at det var ventet at de ville komme til en enighet gitt signalene i forkant. Flere påpeker imidlertid at det ikke er undertegnet noen formell avtale mellom partene. For de som husker forrige Trump-administrasjon og avtalene de da gjorde med Kina, kan man også stille spørsmålstegn til hvor vidt alle punkter vil bli fulgt opp i etterkant.

Federal Reserve leverte ellers sitt andre rentekutt på rad, som ventet. Nok en gang påpeker sentralbanksjefen at hensynet til et svakere arbeidsmarked veier tyngre og tyngre, selv om han også advarer mot at inflasjonen fort kan begynne å tilta igjen om man kutter renten for fort. Det understrekes også at man må gå varsomt fram i "tåka", med henvisning til manglende nøkkeltall den siste tiden. Powell var dermed ikke så frempå med hensyn til ytterligere rentekutt som aksjemarkedet kanskje hadde håpet på, og rentene trakk høyere i etterkant.

Da var det heldigvis litt drahjelp å få fra de store amerikanske teknologiselskapene, selv om kvartalstallene de la fram var litt blandet. Mens Amazon og Alphabet slo forventningene og steg markert, var det andre blant «The Magnificent Seven» som skuffet eller leverte mer blandede tall. Uken sett under ett steg den teknologitunge Nasdaq-indeksen likevel med 2,2 prosent, mens den bredere amerikanske indeksen steg 0,7 prosent. Utviklingen var ikke like positiv på denne siden av Atlanteren, hvor både den europeiske, nordiske og norske hovedindeksen falt. Her hjemme ble hovedindeksen dratt ned av fallet i Kongsberg Gruppen på hele 12 prosent, etter at det ble kjent at selskapet la fram skuffende tall og det ble kjent at selskapets maritime virksomhet skal skilles ut i et eget selskap.

Den europeiske sentralbanken holdt styringsrenten uendret på 2 prosent, helt i tråd med forventningene. Bakgrunnsbildet er en økonomi hvor veksten samlet sett er i ferd med å ta seg forsiktig opp, delvis som følge av økt kjøpekraft og konsum blant husholdningene. ECB-sjef Christine Lagarde beskriver situasjonen som stabil, men gjorde det klart at banken er klar til å handle dersom utsiktene skulle svekkes.

Her hjemme fikk vi tall for registrert arbeidsledighet. Denne falt fra 2,1 til 2,0 prosent, selv om den sesongjustert steg til 2,2 prosent. Dette er imidlertid ikke hele historien, da registrert ledighet kun fanger opp de som faktisk registrerer seg som arbeidsledige hos NAV - altså typisk de som har krav på dagpenger eller andre stønader. AKU-ledigheten fanger imidlertid også opp eksempelvis studenter som søker deltidsjobb, folk i deltid som ønsker heltid, ukrainere med endt introduksjonskurs på vei inn i arbeidslivet mv. Den gir dermed et bedre bilde av den ledige kapasiteten i økonomien, og viser nå en ledighet på 4,7 prosent.

Denne uka får vi flere rentemøter, også her hjemme. Noe rentekutt er nok imidlertid bare å glemme, ettersom signalene fra sist rentemøte var at dette ligger an til å komme først neste sommer. Også Rikbanken og Bank of England er ventet å holde rentenivået uendret. Ellers blir det spennende å se om den amerikanske arbeidsmarkedsrapporten vil komme på fredag - da den statlige nedstengingen i USA fortsetter å vare ved. Ellers får vi også norske bruktboligpriser, oppdaterte AKU-tall og svenske inflasjonstall.

PS: På grunn av tekniske problemer er ikke tabell 2 oppdatert.

Tabell som viser utvalgte nøkkeltall den kommende uken
Utvalgte nøkkeltall den kommende uken
Tabell med endringer i utvalgte størrelser. Fredag til fredag. Renteendring i basispunkter.
Tabell med endringer i utvalgte størrelser. Fredag til fredag. Renteendring i basispunkter.

Innholdet er utarbeidet av Sparebanken Møre, og inneholder informasjon som kun er ment for generell veiledning og informasjonsformål. Presentasjonen baserer seg på kilder som vurderes som pålitelige, men Sparebanken Møre garanterer ikke at informasjonen er presis eller fullstendig. Informasjonen reflekterer forfatterens egen oppfatning på det tidspunkt presentasjonen ble utarbeidet, og vedkommende forbeholder seg retten til å endre oppfatning uten varsel. Analyser, kommentarer og annen informasjon skal ikke oppfattes som investeringsrådgivning. Sparebanken Møre påtar seg ikke ansvar for bruken av ovennevnte informasjon eller tap som måtte oppstå som følge av bruk av informasjon i presentasjonen. Ønsker du personlig rådgivning - ta kontakt med Sparebanken Møre.

Sjeføkonom i Sparebanken Møre

Kristian Tafjord

Merk: Innholdet i denne artikkelen er å anse som markedsføring fra Sparebanken Møre og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkeltes situasjon. Sparebanken Møre påtar seg ikke ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.