De fleste som venter barn tenker kanskje aller mest på babyutstyr. Ellen Høvstad Vågen og Christopher Skogsholm tenkte på sparing.
Allerede før de fikk sitt første barn, tok de et valg mange utsetter. De begynte å spare for å gi sønnen Edvard ekstra trygghet senere i livet.
Jo tidligere, jo bedre
Paret er begge 27 år og bor i dag på Hitra. I juli fikk de Edvard, som nå er fem måneder gammel. Allerede før han ble født, begynte de å tenke gjennom hvordan de ønsket å spare, og hva som kunne passe deres hverdag og økonomi.
Rådgiver i Sparebanken Møre, Tove Smenes, opplever at mange foreldre lurer på når det egentlig er riktig å starte med sparing til barna.
– Svaret er enkelt: jo tidligere, jo bedre. Det handler ikke om å spare mye, men om å komme i gang. Opprett en konto og start med et lite, fast beløp, da er du allerede på god vei. Og ønsker man veiledning, er vi rådgivere tilgjengelige for å hjelpe folk i gang, legger hun til.
Fleksibel sparing i en travel hverdag
For Ellen og Christopher var terskelen for å starte sparing til sønnen lavere enn de hadde sett for seg.
– Det var overraskende enkelt å opprette konto. Vi hadde litt forkunnskap, men fikk også god hjelp og en oppfriskning i banken. Og ikke minst er det lett å justere sparebeløpet underveis, forteller Ellen.
I en småbarnsfase der økonomien kan endre seg raskt, oppleves fleksibiliteten som viktig.
– Det føles trygt å vite at vi kan justere hvis det trengs. Sparingen skal passe hverdagen, ikke bli en ekstra bekymring, legger de til.
Det viktigste er å komme i gang
Ifølge Tove er usikkerhet rundt beløp noe av det vanligste hun møter hos småbarnsforeldre. Hun understreker samtidig at alle familier har ulik økonomi, og at litt er alltid bedre enn ingenting. Det viktigste er å finne et nivå som passer for den enkelte.
– Mange spør hvor mye de «bør» spare. Men det finnes ingen fasit. Noen sparer 100 kroner i måneden, andre 1 000. Det viktigste er å starte med det beløpet som passer din økonomi.
Hun anbefaler ofte et fast, månedlig beløp.
– Da går sparingen av seg selv. Et lite beløp som går jevnt, er ofte bedre enn større summer som settes inn uregelmessig.
Kortsiktig og langsiktig sparing
Tove forklarer at mange foreldre velger en kombinasjon av banksparing og fond.
– Kortsiktig sparing, som vanlig sparekonto, passer godt til utgifter som kommer underveis, som klær, utstyr eller fritidsaktiviteter, sier Tove.
For langsiktig sparing, med en tidshorisont på sju til ti år eller mer, anbefales ofte fond.
– Fond kan svinge på kort sikt, men historisk har det gitt bedre avkastning over tid. Her gjelder det å ha litt is i magen. Og nettopp der kan vi være en støttespiller hvis noen blir usikre underveis, sier hun.
Sparer til «voksenting»
Ellen og Christopher har valgt en løsning som gir både fleksibilitet og kontroll. De har en sparekonto i Edvards navn, der de setter inn penger han får til bursdag, dåp og andre anledninger. I tillegg sparer de langsiktig i fond, i sitt eget navn.
– Fondssparingen står i vårt navn, på en egen aksjesparekonto merket med Edvards navn. Da bestemmer vi selv når og hva pengene skal brukes til. Det gir oss trygghet å vite at pengene går til noe viktig, forklarer Christopher.
Målet er at sparingen en dag kan brukes til «voksenting», som utdanning eller bolig.
– Det er vanskelig å komme inn på boligmarkedet i dag, og det blir nok ikke lettere med årene. Hvis vi kan hjelpe ham litt på vei der, betyr det mye, sier Ellen.
Banken hjelper deg i gang
Det finnes altså ingen universalløsning for sparing til barn. Noen velger å spare i barnets navn, andre i eget navn, og mange velger en kombinasjon.
– Det handler om kontroll, mål og hva som føles riktig for familien. Vår jobb er å lytte, forklare alternativene og finne en løsning som passer akkurat deres økonomi, sier Tove.
For Ellen og Christopher har det vært godt å komme i gang tidlig. Sparekontoen i Edvards navn får han tilgang til når han blir myndig, mens fondssparingen står i foreldrenes navn slik at de selv kan styre når og hvordan pengene skal brukes.
– Det føles rett for oss. Og viktigst av alt: vi har startet, sier de.
Tove Smenes
Autorisert finansiell rådgiver, avdeling Kristiansund
Les mer og start sparing til barn
Merk: Innholdet i denne artikkelen er å anse som markedsføring fra Sparebanken Møre og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkeltes situasjon. Sparebanken Møre påtar seg ikke ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.