Den 37 år gamle bonden, Ole Christian Ødegård, gjør store investeringer for å sikre fremtiden til familiegården.
Like under Trollstigen og røtter som strekker seg 200 år tilbake i tid, ligger gården til Ole Christian. Familien har drevet her så langt tilbake de kjenner til.– Det har vært drift her hele tiden, med ulike typer dyrehold. Hovedsakelig kyr og melk, men det har også blitt dyrket litt korn helt frem til i 2017, forteller han.For å sikre fremtiden til familiegården satser Ole Christien stort med nytt løsdriftsfjøs. I dag har han 26 melkekyr. Når det nye fjøset tas i bruk, vil besetningen øke.– Det er den utviklingen vi ser nå. Færre små bruk og flere mellomstore og større bruk.
Omstilling som gir bedre drift
Et løsdriftsfjøs er en moderne driftsbygning der dyrene går fritt, med tilgang til fôr og liggeplasser. Innen 2034 må alle storfe i Norge over på løsdrift. For Ole Christian var det likevel mer enn et krav fra myndighetene som utløste beslutningen.– Jeg ønsker en bedre arbeidshverdag. Mer automatisert drift gir meg tid til annet forefallende arbeid og bedre oppfølging av hvert enkelt dyr.– Det er tungt arbeid i et gammelt fjøs. Løsdrift er bra for dyra, men det er også bra for bonden, legger han til.– Nå springer jeg gjennom fjøset før frokost. Slik blir det ikke lenger. I stedet kan jeg starte dagen med å følge med på dyrehelse, brunst og kalvestell på en helt annen måte.
Et valg som varer i generasjoner
Planleggingen av det nye løsdriftfjøset startet allerede i 2021. Tegninger, dialog og byggesøknader har gjort prosessen lang.– I tillegg har det vært perioder med usikkerhet. Har jeg økonomi til det? Får jeg det til? Men så må man bare gønne på, forklarer Ole Christian.Om få uker flytter kyrne inn i det nye fjøset. Investeringen er avgjørende for gårdens videre drift.– Det er helt avgjørende for framtida. Gården blir mer attraktiv å drive for generasjonen som kommer etter meg, sier han.
De valgte å investere i nye lokaler fremfor å bremse utviklingen
Finansiering av landbruksinvestering
Finansieringen er gjort i samarbeid med Sparebanken Møre, med rådgiver Eskild Vik Sørvik i spissen.– Prosessen har vært som en drøm. Kjempebra fra dag én, sier Ole Christian.Han trekker særlig fram den lokale tilstedeværelsen.– Jeg har vært kunde hele livet, og det betyr mye å ha en lokal rådgiver i banken. Kanskje spesielt i investeringsprosjekter som dette.Kompetanse innen landbruk har også vært avgjørende.– Eskild har vært med på å finansiere en del landbruk og har peiling. Det merker du når vi snakker sammen. Han er ikke bonde, men han kjenner det økonomiske bak å drive landbruk, forklarer Ole Christian.
Støtten fra banken, sammen med et uvurderlig bidrag fra Innovasjon Norge, var avgjørende for at den unge bonden turte å satse.
– Det er spesielt viktig med et godt samarbeid mellom Innovasjon Norge, banken og kunden i slike investeringsprosjekter. Derfor anbefaler vi å kontakte banken tidlig for å få en god prosess helt fra start. Ofte er det med en egen rådgiver fra Tine også, som jobber med driftsplan. Det var veldig nyttig for alle parter, forklarer landbruksrådgiver i Sparebanken Møre, Eskild Vik Sørvik.
Når du skal investere for neste generasjon
Et nytt fjøs er mer enn et bygg. Det er et valg om å satse videre.
I slike prosjekter er det mange brikker som skal på plass. Finansiering, tilskudd, driftsplan og fremdrift må henge sammen. Da er det viktig å komme tidlig i gang med dialogen.
Ta kontakt, så starter vi med en prat.